ΣΠΟΡ

Νόβακ Τζόκοβιτς: Αποκλεισμός «βόμβα» στη Ρώμη! – Ηττήθηκε σε 67 λεπτά από τον Ταμπίλο

Νόβακ Τζόκοβιτς
EPA/SEBASTIEN NOGIER

Νόβακ Τζόκοβιτς: Το Νο1 του κόσμου γνώρισε αποκλεισμό σοκ από τον Αλεχάντρο Ταμπίλο στο Masters της Ρώμης.

Ο Χιλιανός τενίστας επικράτησε με 2-0 σετ (6-2, 6-3) του Τζόκοβιτς, ο οποίος αποχαιρέτησε πρόωρα το τουρνουά.

Το ακόμα πιο εντυπωσιακό είναι ότι ο Ταμπίλο χρειάστηκε μόλις 67 λεπτά για να νικήσει το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης, πανηγυρίζοντας τη μεγαλύτερη νίκη της καριέρας του. Το Νο29 στον κόσμο πέρασε στον τέταρτο γύρο, όπου θα αντιμετωπίσει τον Κάρεν Χατσάνοφ.

Αυτή είναι η πρώτη φορά που ο Τζόκοβιτς αποχωρεί από το τουρνουά στον 3ο γύρο, καθώς στις 18 προηγούμενες παρουσίες του έφτασε τουλάχιστον μέχρι τα προημιτελικά.

Επίσης, αυτή ήταν μόλις η δεύτερη ήττας του «Νόλε» σε συνολικά 48 αγώνες με τενίστα που δεν βρίσκεται στο Top-10, η προηγούμενη φορά ήταν το 2017 (σε αγώνα με τον Ζβέρεφ).